Srsť‚ koža a kúpanie psíka
Srsť a koža psíka
Srsť je zrkadlovým odrazom zdravia každého psa. Srsť musí byť pekná a lesklá, u yorkshírov aj jemná takzvane hodvábna. Samozrejme, že na srsti sa odrazí aj kvalita každodennej stravy, denná starostlivosť a v neposlednom rade aj kvalita používanej kozmetiky. Ak je srsť matná, je to jastným signálom, že so psíkom nieje niečo v poriadku, pravdepodobne nedostatok vitamínov, alebo nedostačujúca výživa, ale môže to byť aj signál nejakého ochorenia.
Fenkám rastie srsť pomalšie ako psom, spôsobuje to hormón estrogén. Pokiaľ sa tento jav pomalého rastu srsti objaví u psa (samca), tak to spôsobuje nedostatok hormónu štítnej žľazy (tyroxín), vtedy psíkom aj hrubne srsť. Aj ektoparazity (blchy, vši a pod.) sa podieľajú na zhoršení kvality srsti.
Pĺznutie
Divožijúce psy pĺznu 2x do roka a to dosť výrazne na jar a na jeseň. Spôsobuje to dĺžka slnečného svitu. Domestikované psy (domáce) zvyčajne pĺznu počas celého roka, ale nieje to veľmi výrazné. Viacej pĺznu fenky a to najmä počas hárania, brezivosti, ale aj počas odchovu šteniatok. Toto platí všeobecne pri všetkých plemenách. Keď sa yorkshírik pravideľne češe, tak sa nemusíte obávať toho, že budete mať srsť všade, kde si pes ľahne. Iste že u niektorých plemien to je tak, ale u yorkshírov rozhodne nie. U yorkoch pĺznutie pri pravidelnom česaní nepostrehnete. Chlpy na gaučy, alebo kdekoľvek kde si pes ľahne nenájdete. A keď predsa, tak len v minimálnom množstve.
Starostlivosť o srsť
Je dôležité začať šteniatko učiť k česaniu od mala, aby si zvyklo, uľahčí vám to tak neskôr prácu. Môžete začať hneť, ako si šteniatko privedieťe domov, šteniatka si rýchlo zvykajú na česanie.
Niektoré psíky neznášajú česanie, hlavne keď nie sú od mala na to učené. Bitkou a trestom nič nevyriešite, akurát mu česanie ešte viac znepriatelíte. Takéhoto psíka treba inšpirovať. Väčšina psíkov zbožňuje prechádzky a preto češte psíka napríklad pred prechádzkami, alebo pred činnosťou, ktorú váš psík zbožňuje. Pes si tak spojí česanie s niečím, čo má rád. Potom nebude preňho česanie utrpením, ale radosťou. Keď vám zbadá v rukách hrebeň, tak sa vám bude sám núkať, aby ste ho česali. Pri česaní dlhosrstého psíka musíte počítať s tým, že vám česanie zabere minimálne 15 minút denne. Srsť češte len v smere rastu chlpov, nikdy nije proti srsti a nasilu. Výber hrebeňa, alebo kefy prispôsobujeme plemenu a srsti, nikdy nekupujte hrebeň, alebo kefu, ktorej zuby sú ostré. Nezabúdajte na to, že podchvostovej časti treba venovať zväčšenú pozornosť. Podchvostovú časť treba strihať, aby psík nemal problém pri vykonávaní potreby. U yorkov sa strihá aj srsť na ušiach, výstavným psíkom väčšinou len špička ucha, ale niektorý strihajú celé ucho. Strihá sa aj vnútorná strana, dbajte na to, aby váš psík mal čisté zvukovody.
-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-..-
Kúpanie psíka
Je dôležité, aby sme psíka udržiavali čistého, hlavne ak ho máme v byte. Aby bol pes čistý je potrebné ho kúpať. Šampónom nieje dobré kúpať často. Výnimkou je, keď je pes zašpinený, alebo zapácha, vtedy treba okúpať. Šampón napomáha k odstraňovaniu tuku a mazu, ktorí chráni srsť a kožu. Častým kúpaním je koža citlivejšia a náchylnejšia na kožné ochorenia. Tiež sa môže stať, že mazové žľazy môžu začať nekontrolovateľne produkovať maz a to prináša ďalšie problémy. Psy chované na dvore stačí kúpať dvakrát do roka. Psíka chovaného vonku nikdy nekúpame za chladného počasia a psíka chovaného v byte nikdy po okúpaní nechodíme venčiť minimálne dve hodiny po osušení. Najlepšie je kúpať po poslednom večernom venčení. Šteniatka do veku šesť mesiacov by sa nemali kúpať, len výnimočne. .
Pripravte si všetko potrebné, čo pri kúpaní budete potrebovať - šampón, balzam, kondicionér (môže byť aj súčasťou šampóna), niečo, do čoho psíka utriete. Ak budete kúpať psíka vo vani, je potrebné dať na spodok vane protišmykovú gumovú podložku, aby sa psík vo vani nepošmykol. Ak psíka nebudete kúpať vo vani musíte si pripraviť aj nejakú nádobu na kúpanie, pohárik na oblievanie psíka vodou a dostatok teplej vody do nádoby. Pre psíka choďte až keď máte všetko potrebné pripravené. Psa nikdy nevolajte keď ho idete kúpať, hlavne keď kúpanie nemá rád. Jednoducho choďte k nemu a bez slova ho zoberte. Na psíka nanášame šampón keď je srsť dobre namočená. Vždy si ako prvé prečítajte návod na šampóne, aby ste vedeli ako dlho má mať pes nanesený šampón. POZOR, hlavu nikdy nenamáčajte. Psíkovi sa nesmie dostať voda do očí, ani do uší. Môže dostať zápal. Hlavičku až na koniec kúpania opatrne umyte (vyutierajte čistou vodou) mokrou rukou tak, aby neboli zasiahnuté oči ani uši vodou. Šampón potom dôsledne zo srsti zmyte. Psíka potom položte na pripravenú handru, alebo jeho vlastný uterák a opatrne ho vyutierajte. Psíka je najlepšie osušiť fénom (nie veľmi z blízka). Popri fénovaní môžete srsť opatrne prečesávať. Srsť nečešte nasilu, mokrá srsť je veľmi krehká a mohli by ste poškodiť štruktúru srsti.
Tak sa teda dajme do práce :o)
1. Pripravte si všetko, čo budete potrebovať, ja som si pripravila: uterák, fén, kefu. šampón, balzam na srsť, kvapky do očí, kvapky do uší, sprej na čistenia zubov a norkový olej (len na ukážku, ale používam na druhý deň po okúpaní).
2. Ak máte vaňu, tak je najlepšie dať do vani
protišmykovú gumenú podložku
3. Pripravte si kozmetyku a uterák čo možno najbližšie k miestu kúpania
(v mojom prípade je to na práčke, ktorá je umiestnená hneď vedľa vani).
4. Keď je všetko pripravené, tak môžete vložiť do
vani psíka
5. Srsť treba dobre namočiť
6. Keď je srsť namočená, tak sa môže na srsť psíka naniesť šampón
7. Po nanesení šampónu a po vmasírovaní do srsti treba chvílku počkať, u každého
šampóna je čas čakania rôzny. Treba si prečítať na šampóne, s ktorým idete
kúpať návod na použitie.
8. Šampón zo srsti dôkladne zmyte.
9. Ak máte balzam na srsť, tak po opláchnutí od šampónu
naneste na psíka balzam na srsť.
10. Balzam dôkladne vmasírujte do srsti.
11. Po chvílke čakania (je to podľa toho, akú kozmetyku
použijete) zmyjeme balzam zo srsti.
12. Na koniec umyjeme opatrne hlavičku psíka rukou a čistou vodou.
13. Psíka položte na uterák a opatrne utrite
14. Potom psíka zababušte do suchého uteráka, alebo
deky a odneste na miesto sušenia.
15. Ešte usušiť srsť sušičom a je to OK
16. A tu máme výsledok :o)
Páči sa vám?
Ja po kúpaní ešte zvyknem vyčistiť psíkovi uši, oči, zuby a na druhý deň po kúpaní (keď srsť už nieje mokrá) aj napriek tomu, že môj šampón obsahuje aj norkový olej, psíkovi aplikujem na srsť ešte olej v spreji, aby bola srsť ešte viac žiarivejšia a hodvábnejšia.
Veľa šťastia do kúpania. :o)
Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk