OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Ruja‚ pripúšťanie‚ pôrod‚ ...

                                                                      Háranie  (ruja) 

Väčšina súk sa hára dvakrát do roka, no nieje nič výnimočné ak sa suka hára jedenkrát, či trikrát do roka. Dokonca máme plemená, ktorích sa feny hárajú len jedenkrát ročne. Práve v období ruje dozrievajú vo vaječníkoch vajíčka, ktoré môžu byť oplodnené ak sa fenka spári v tom správnom čase.

Prvé háranie môže nastať vo veku od 6 do 12 mesiacov. Záleží to najmä od plemena a veľkosti fenky. Malé plemená dospievajú rýchlejšie ako veľké plemená. U väčšiny súk sa háranie opakuje každých šesť mesiacov a trvá 14 až 28 dní.  Nieje vhodné aby bola fenka spárená už počas prvej ruji. Je síce pohlavne dospelá, ale jej teľo sa ešte stále vyvíja (ešte nedosiahla telesnú dospelosť). Gravidita v tomto veku by nepriaznivo vplývala na vývoj fenky. Fenka ešte potrebuje rásť a zmohutnieť a z toho dôvodu vynakladá všetku energiu na stavbu svojho teľa. Pokiaľ by ostala kotná na prvom háraní všetku energiu by vynakladala do vývinu šteniat a jej vývin by zaostal. Takáto fenka už nikdy svoj vývin nedobehne, bude menšia a útlejšia. Gravidita zaťaží aj silné, plne vyvinuté zviera a nie to ešte tak mladé zviera.

Raz som dostala dve otázky :

  • Je možné, aby sa fenka počas hárania spárila s viacerími psami?

Áno, je pravda, že počas ruje sa môže fenka spáriť aj s viacerími psami a šteňatá v jednom vrhu tak môžu mať rôznych otcov.

No vždy jedno šteňa môže mať len jedného otca.

Pri ovulácií sa z vaječníkov uvoľní niekoľko zrelých vajíčok, ktoré je možné oplodniť. Každé vajíčko môže byť oplodnené len jednou spermiou a preto môže mať jedno šteňa len jedného otca.

  • Keď napári moju čistokrvnú fenku kríženec je pra vda že to fenku poznačí a aj ďalšie vrhy vrhne suka krížence aj keď ju nabudúce nakryje čistokrvný pes?

Nie, toto nieje pravda. To že sa fenka raz spári s krížencom a vrhla krížence ešte neznamená že už stále bude mať krížence a nieje vhodná na čistokrvnú plemenidbu. Čistokrvná fenka nakrytá krýžencom vrhne šteňatá (krížence), ale pokiaľ bude fenka v budúcich rujách krytá čistokrvným psom toho istého plemena šteniatka budú čistokrvné.

Pokiaľ si neželáte, aby sa vaša fenka spárila so psom a ostala kotná, zabráňte jej prístup ku psovy. Ak bývate v byte a fenku chodíte venčiť von nepúšťajte ju z vodítka a ani z dohľadu. Fenky sa v obdobý honcovania radi túlajú. Ak bývate v rodinnom dome zabránte fenke úteku a cudzím psom vstupu do dvora. Fenky sú v tomto období pre iné psy veľmi príťažlivé a deravý plot, či nízky plot nieje pre psa nijakou prekážkou. Niektoré psy sa aj podhrabú aj prelezú plot, len aby sa dostali k fene. Pokiaľ chcete zabrániť spáreniu zaplátajte diery na plote, alebo umiestnite fenku zhruba na tri týždne do koterca. Von ju púšťajte len pod kontrolou.

                                                                                   

                

                             

                            Párenie

Skôr ako sa rozhodnete fenku spáriť dôkladne si premyslite či si odchov šteniat môžete dovoliť. Novorodené šteňa si vyžaduje veľa vašej opatery, vášho osobného času a trpezlivosti. Tiež si uvedomte to, že psov je v dnešnej dobe nadbytok a predaj šteniat môže byť problémom. Musíte počítať aj s tým, že na šteňati nezarobíte, ale prerobíte. Tiež sa môže stať, že sa vám fenka nemusí vedieť sama okotiť a bude potrebovať cisársky rez a pokiaľ ho nebude mať uhynie.  No pokiaľ sa vám podarí odchovať zdravé šteniatka, oni vám to odplatia svojou hravosťou a šibalstvom. Je krásne pozorovať šteniatka ako sa pekne hrajú, najmä keď vás to stálo kus námahy odchovať ich.

Počas ruje fenka výrazne mení svoje správanie. Každá fenka je iná a preto sa nedá všeobecne stanoviť najvhodnejší čas na párenie súk. Za optimum sa považuje 10 - 12 deň od začatia hárania. No nie na každú fenku to platí rovnako. Pre niektoré to môže byť už pred 10 dňom, než u iných na 15 či 18 deň.

Niektorý chovatelia určujú správny čas na pripustenie aj vďaka nasledujúcim príznakom:

  • fena vyhľadáva psa a chce sa páriť
  • fena dáva nabok, alebo zdvíha chvost
  • výtok z pohlavných orgánov má svetloslamovú farbu

 

Keď je suka ochotná prijať psa po krátkom zoznámení znehybnie a čaká na skok psa. Po spojení psa a suky nastane tzv. zviazanie, môže to trvať aj niekoľko minút. Majte ich pod dohľadom, zabránte fene ľahnúť si, alebo nadmernému pohybu. Niektoré feny reagujú podráždene, je potrebné ju upokojiť. Nikdy sa nepokúšajte oddeliť ich od seba pokiaľ sú ešte zviazaný!

Sú plemená psov, ktoré o hárajúcu sa fenu nemajú záujem a preto je potrebné oplodniť ich umelým oplodnením, tzv. insemináciou. 

                                                                                         

                                                              

                            

                    Falošná brezivosť

Každej fenke sa počas ruji zmení správanie. Aj neoplodnená fenka sa môže správať ako brezivá. Fenka môže mať majetnícky vzťah k rôznym predmetom, najmä svojím hračkám. Môže sa k ním správať ako k svojím šteniatkam. Pripravuje im miesto, nosí ich do svojho brlôžka, búdy, umýva ich a pod. Fene sa môže nápadne zväčšiť mliečna žľaza, dokonca sa jej môže tvoriť mlieko. Fenke môžete pri opuchu mliečnej žľazy pomôcť masážou, teplým obkladom, alebo pokiaľ opuch neustúpi  návštevou u veterinára.

                                                                              

                      

                             

                         Gravidita  (brezivosť)

 

Pokiaľ bolo párenie úspešné fenka ostane gravidná - brezivá (nie tehotná). Gravidita u fenky trvá v priemere 63 dní (plus mínus 5 dní). Fenku odčervite pred pripúšťaním, nikdy nie po pripúšťaní.

                                                !!! POZOR !!!

Do 35 dňa dávajte veľký pozor na vnútorné i vonkajšie vplyvy a tiež na zásahy do organizmu matky. Počas tohoto obdobia v žiadnom prípade neodčervujeme, neočkujeme, neodblšujeme a nemeníme kŕmenie. Fenka je totiž veľmi citlivá a všetko má vpliv na vývin šteniat. V žiadnom prípade nemeníme denný režim fenky, kŕmenie, pelech a ani naše správanie voči nej, či ostatným členom rodiny. Jednoducho dodržujeme bežný denný režim, nič nemeníme, ako by sa nič nedialo. Akákoľvek zmena by mohla narušiť zdravý vívin šteniatka. Môže byť poškodený niektorý z orgánov šteňaťa, alebo môže maternica pohltiť plod. Po 35 dni už riziko nieje také veľké. Dokonca aj fenka začína meniť správanie. 

Graviditu môžeme zistiť už medzi 25 - 30 dňom - sonografickým vyšetrením.

Po 35 dni je fenka náročnejšia na množstvo a kvalitu prijímanej potravy. V tomto čase začneme fenku kŕmiť malými dávkami a častejšie 4 - 5 x denne. Kŕmnu dávku zvyšujeme približne podľa počtu šteniat o 0,5 - 1,5 % denne. Kŕmime už koncentrovanejšou potravou, najlepšie granulami pre gravidné a laktujúce fenky. Suka by mala dosiahnúť hmotnostný prírastok 0,5 % denne.  

V príspevku gravidita som sa inšpirovala perfektnými radami veterinárneho lekára z Veterinárnej kliniky.  Meno veterinára: MVDr. Dušan Harbáč. Za perfektné rady Ďakujem.

                      

                             

                             Pôrod

                                  Príprava vhodného miesta na pôrod       

Fenka si miesto na okotenie vyberá sama, zväčša je to miesto tiché, tmavé a pre ňu útulné.  Usilujte sa o to, aby si vybrala miesto ľahko čistiteľné. Nesnažme sa fenku nasilu preorientovať na iné miesto, ako to, ktoré si vyberie. Už samotný pôrod je pre ňu dosť stresujúci a ak ju budeme držať niekde násilím ešte to zhoršíme. Fenke môžeme pomôcť k správnemu výberu pôrodného miesta tým, že ju budeme učiť na pôrodný pelech už od druhej polovici gravidity.

 

                                        Príznaky blížiaceho sa pôrodu

Väčšina feniek neprijíma potravu asi 24 hodín pred pôrodom. Veľkú pozornosť venuje úprave svojho brlôžka.

Tipickým príznakom je aj pokles telesnej teploty z 38,5°C na 38,0°C  -  37,5°C,  prepadnuté brušné steny nad slabinou, vulva je zdurená, zduruje sa mliečna žľaza. Fenka je značne nepokojná, hľadá a upravuje si miesto na pôrod.

Posledným príznakom prípravy na pôrod sú prvé bolesti, časté močenie, fenka často líha a stáva, zrýchlene dýcha, občas hrabe.

                                                          Pôrod

Väčšina súk sa vie okotiť aj sama a nepotrebujú našu pomoc, no je bezpečnejšie, keď sme na blízku aby sme v prípade potreby mohli pomôcť. Fenka, ktorá rodí prvý krát nesmie ostať osamote. U fenky ostane len jeden, maximálne dvaja ľudia, ktorý jej budú v prípade potreby nápomocný. Ďalší ľudia by boli na príťaž a fenku by zbytočne znervózňovali.

Pôrod delíme na tri fázy:

1. otváracia fáza

Krčok maternice sa pomaly uvolňuje a otvára.  Prvá fáza začína vzťahom maternice a tlakom brušného lysu. Plodový vak sa vytláča do krčka maternice, otvára ho a vytvára široký pôrodný kanál. Plodové obaly uvolňujú pôrodné cesty. Každé šteňa má vlastný obal. Plodová voda spôsobuje klzkosť pôrodných ciest. 

2. vypudzovacia fáza

Po prasknutí obalov je plod vypudený z tela matky.

 

                              

                    Pomoc pri pôrode

 

                              

                  Problémy pri pôrode

                                  

                Starostlivosť o šteniatko

                                                                                        

 

Popôrodná starostlivosť o fenku

Popôrodné komplikácie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk